کارگاه آموزش عملی نرم افزار LabVIEW

درباره این دوره

کارگاه آموزش عملی نرم افزار LabVIEW چکیده ای از تجربیات کارشناسان شرکت پلاریتک در زمینه پردازش سیگنال، آنالیز داده ها و ارتباط با سخت افزارها و نرم افزارهای صنعتی است. هدف این کارگاه پوشش دادن یکی از مهم ترین مزایای نرم افزار لب ویو، یعنی توانایی ایجاد ارتباط بین نرم افزار و سخت افزار است. به عبارت دیگر در این کارگاه روش کنترل سخت افزارهایی مانند جابجاگرها و موتورهای مختلف و همچنین داده برداری از سنسورهای محیطی مانند سنسور نور (آشکارساز فوتونی) و یا دما را فرا خواهید گرفت. 

تمرکز این دوره بر چیست؟

در این دوره بر روی ایجاد توانایی کنترل تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در آزمایشگاه های اپتیک و فوتونیک تمرکز خواهیم کرد.

اولین اسکپترومتر تشدید پلاسمون سطحی اتوماتیک ساخته شده در ایران توسط شرکت پلاریتک

(در این کارگاه از صفر تا 100 راه اندازی یک سیستم داده برداری و کنترل حرکت اتوماتیک را فرا خواهید گرفت)

در دوره آموزش عملی و کاربردی نرم افزار Labview ، چه می آموزید؟

1. آشنایی با محیط برنامه نویسی، صفحات پانل، بلوک ها، آیکون ها و کانکتورها

در ابتدا، به معرفی محیط برنامه نویسی Labview می پردازیم و تفاوت آن با دیگر زبان های برنامه نویسی و علت انتخاب این برنامه به منظور اجرای فرآیندهای تحقیقاتی و صنعتی در دنیا را به صورت مختصر ارائه می نماییم. معرفی بلوک و آیکون ها و انواع کانکتورها در این بخش انجام می گیرد.

 

2. شیوه انجام محاسبات و پردازش عددی و آرایه ای

مهم ترین فرآیندی که در استفاده از زبان های برنامه نویسی مرسوم است، قطعا انجام محاسبات سریع و دقیق کامپیوتری و پردازش منطقی، عددی و آرایه ای داده ها می باشد. این فرآیند می تواند از نحوه ورود داده شروع شده و پس از اعمال انواع روابط منطقی و مهندسی تا حصول نتایج ادامه پیدا کند. در این گام ما شما برای انجام این پردازش ها یاری می کنیم.

 

3. کنترلرهای شرطی، حلقه ها و ساختار ترتیبی

همانطور که میدانیم، در اجرای فرمولاسیون و پردازش داده؛ کنترلرهای شرطی، حلقه ها و ساختار ترتیبی از اصول اولیه هر برنامه نویسی است. در این بخش پارامترهای مهم یک فرآیند پردازشی به این شیوه را با نمونه های عملی بررسی می کنیم. 

  

4. پردازش سیگنال و روش های بکارگیری انواع چارت و گراف

پردازش سیگنال، چارت ها و گراف ها برای سامانه های تحت آزمون و مهم تر از همه ایناها روش های برازش منحنی های و انتخاب مناسبترین آنها می تواند مسیر رسیدن به یک نتیجه تحقیقاتی و یا صنعتی را متحول نماید. در این بخش نکاتی عملی در مورد این روش و استفاده از این پالت های مختلف آموزش داده خواهد شد. 

 

5. شیوه مستندسازی، سفارشی سازی و ایجاد فایل اجرایی و نصبی (.exe) پروژه

فراخوان و ذخیره ی پردازش ها به صورت فایل متنی و رشته ای از طرفی و سفارشی سازی و ایجاد فایل اجرایی و نصبی از سویی دیگر را می توان اساسی ترین موضوع یک برنامه نویسی دانست. برخی این فرآیند را تنها بخش جذاب برنامه نویسی میدانند زیرا کسب درآمد در این حوزه در گرو انجام هر چه بهتر این مرحله از برنامه نویسی است. این بخش از کارگاه به تمرین عملی مستندسازی، سفارشی سازی و ایجاد فایل اجرایی و نصبی اختصاص دارد. 

 

6. کارت های داده برداری (DAQ) و درگاه های ارتباطی آن

هدف اصلی آموزش دوره Labview، این است که بتوانید با دنیای خارج ارتباط برقرار کنید. ما بهینه ترین راه را که استفاده از کارت های داده برداری (DAQ) است، در این بخش به صورت کامل معرفی خواهیم کرد. این کارت ها وظیفه دارند اطلاعات را از دنیای خارج جمع آوری کنند و برای انجام محاسبات و پردازش های لازم به کامپیوتر ارسال کنند و سپس نتایج را به دنیای خارج بازگردانند. از تنظیم سرعت یک فن تا تغییرات دمای یک کوره یا یخچال، از تنظیم نرخ تکرار یک لیزر پالسی تا تعیین مسیر اسکن یه الگوی چیدمان آزمایشگاهی. در این بخش، سخنرانان کارگاه شما را در جریان تجربیات خود قرار خواهند داد.

 

7. معرفی و آموزش ماژول الکترونیکی کنترل انواع موتور پله ای، جابجاگرهای خطی و چرخان

احتمالا در انجام یک پروژه تحقیقاتی یا صنعتی به کنترل یک جابجاگر خطی و یا چرخان موتورایز نیاز پیدا کرده اید. در این بخش با معرفی ماژول الکترونیکی طراحی شده توسط تیم فنی پلاریتک که در اختیار شما قرار خواهد گرفت به آسان ترین روش ممکن و حتی بدون نیاز به دانش اولیه ای در موضوع الکترونیک می توانید به عنوان یک کاربر به کنترل انواع جابجاگر با دقت و سرعت های مختلف بپردازید. نکته قابل توجه، امکان اتصال انواع آشکارسازها به ماژول یاد شده است؛ که شما را در پیاده سازی صفر تا صد یک چیدمان آزمایشگاهی و یا صنعتی اتوماتیک کمک می کند.

 

8. آموزش و تولید نرم افزارهای کنترلی اجرای چیدمان های آزمایشگاهی و صنعتی اتوماتیک

روش ها و تکنیک های متنوعی برای تولید نرم افزارهای کنترلی وجود دارد. بخش پایانی کارگاه به آموزش عملی این تکنیک ها و روش ها اختصاص پیدا خواهد کرد. در این بخش به آموزش و تولید یک سامانه جامع نرم افزاری و سخت افزاری به منظور اجرای چیدمان های آزمایشگاهی و صنعتی اتوماتیک می پردازیم.

پس از این کارگاه

 می توانید چیدمان های اندازه گیری اپتیکی مختلف را به صورت کاملا اتوماتیک پیاده سازی کنید.

مثال:

  1. در چیدمان های آزمایشگاهی z-scan وSPR می توانید با ساخت یک جابجاگر موتورایز و کنترل آن توسط نرم افزار لب ویو، داده برداری از دتکتورها را به صورت مکانیزه و بدون دخالت دست انجام دهید. افزایش سرعت (تا صدها برابر نسبت به اندازه گیری دستی) و افزایش دقت از مزایای انجام این کار است.
  2. در چیدمان های آزمایشگاهی اثر کر، اثر فارادی و الیپسومتری می توانید با ساخت یک نگهدارنده آنالیزور و پلاریزور موتورایز و کنترل آن با لب ویو، نسبت به تغییر قطبش و اندازه گیری اتوماتیک مقادیر دریافتی از دتکتور یااسپکترومتر اقدام نمایید.

 

ثبت نام