تداخل سنج ماخ زندر

تداخل سنج ماخ ـ زندر چیدمانی است حاصل از پیشنهاد  لودویگ زندر سوئیسی در سال 1891 برای افزایش دقت در تداخل­ سنجی و اندازه­ گیری های جابجایی فاز، که یک­سال بعد توسط لودویگ ماخ آلمانی مورد بازنگری قرار گرفت و با نام ماخ ـ زندر شناخته شد.

تداخل سنج ماخ زندر

این تداخل سنج شامل دو باریکه شکن و عدد آینه است. پرتو نور موازی در عبور از باریکه شکن اول به دو قسمت تقسیم می گردد. سپس این دو پرتو با پیمودن دو مسیر متفاوت و بازتاب از سطح آینه­ ها بار دیگر در باریکه شکن دوم به یکدیگر می رسند و الگوی تداخلی حاصل از اختلاف فاز مسیرهای پیموده شده را بر روی پرده مشاهده می­ آفرینند.

ستاپ تداخل سنج ماخ زندر

از این چیدمان در فیزیک و مکانیک در اندازه گیری ضریب شکست با دقت بالا، اثرات الکترواپتیک، تنش ­و ­کرنش کریستال ها، تغییرات فشار، چگالی و دمای گازها استفاده می شود. همچنین از این روش برای مشاهده میزان جابجایی جبهه موج در گذار نمونه استفاده می کنند.

ارزش اندازه گیری شده توسط این روش دو برابر روش هایی چون تداخل سنجی مایکلسون و فیزو است. از دیگر ویژگی های چیدمان تداخل سنج ماخ ـ زندر می توان به قابلیت جایگزیدگی الگوی تداخلی در مکان دلخواه با تنظیم مناسب آینه ها اشاره نمود.

شماتیک تداخل سنج ماخ زندر

فایل pdf این مقاله را از اینجا دانلود کنید.

منبع: Optosigma

چیدمان آزمایشگاهی تداخل سنج ماخ زندر

از تداخل سنج ماخ زندر جهت تعیین اختلاف فاز بین دو پرتو همدوس استفاده می شود. این اختلاف فاز می تواند توسط تغییر راه نوری یکی از پرتو ها تغییر کند. از تداخل سنج ماخ زندر می توان به عنوان وسیله ای جهت تعیین دقیق ضریب شکست مواد شفاف استفاده کرد. جهت انجام این عمل باید ماده ی شفاف در مسیر یکی از بازوهای تداخل سنج قرار گیرد و تغییر فاز ایجاد شده بر اثر آن اندازه گیری شود.

چیدمان آزمایشگاهی تداخل سنج ماخ زندر شرکت پلاریتک شامل تمامی قطعات اپتیکی و اپتومکانیکی مورد نیاز جهت برپایی چیدمان، یک عدد لیزر دیودی با قابلیت تنظیم توان به عنوان منبع نور و میز اپتیکی است. تمامی اجزا و قطعات این چیدمان قبل از تحویل به خریدار، جهت اطمینان از صحت عملکرد آن ها کاملا تست می شوند. ضمانت بهترین قیمت و تضمین برترین کیفیت، تعهد شرکت پلاریتک به مشتریانی است که با اعتماد به این شرکت، در راستای تقویت تولید کننده کالای با کیفیت داخلی قدم برمی دارند.

کد فنی شرح قیمت (تومان) زمان تحویل
MACHZEHNDER-I چیدمان آزمایشگاهی تداخل سنج ماخ زندر تماس بگیرید 4 هفته

اجزای چیدمان آزمایشگاهی تداخل سنج ماخ زندر

کد فنی اجزای چیدمان آزمایشگاهی تداخل سنج ماخ زندر تعداد
LD-655-25 ماژول لیزر دیودی با طول موج 655 نانومتر و توان 25 میلی وات مجهز به منبع تغذیه با پیچ تنظیم توان و مکانیزم تثبیت جریان 1
ALM نگهدارنده لیزر قابل تنظیم مخصوص قفس اپتیکی 60 میلی متر اپتیکی قابل اتصال به میله استیل 1
CC2 نگهدارنده مکعبی مخصوص قفس اپتیکی 60 میلی متر 2
CC6OM2 نگهدارنده اپتیکی با حداکثر ضخامت 6/6 میلی متر قابل اتصال به نگهدارنده مکعبی قفس اپتیکی 60 میلی متر 2
RP2 صفحه قابل چرخش متصل شونده به نگهدارنده مکعبی قفس اپتیکی 60 میلی متر 2
CRKOM2 نگهدارنده راست گوشه قابل تنظیم آینه های ضخیم 2 اینچ مخصوص قفس اپتیکی قابل اتصال به میله استیل-قفس 60 میلی متر 2
SOP100 میله استیل با طول 100 میلی متر و قطر 7/12 میلی متر 5
PH100 نگهدارنده میله 100 میلی متر (قطر میله 7/12 میلی متر) 5
MPB صفحه پایه 5
FOMC2 نگهدارنده ثابت 2 اینچ مخصوص قفس اپتیکی قابل اتصال به میله استیل-قفس 60 میلی متر 2
SBB- 50*50 بردبورد اپتیکی 50 × 50 سانتی متر استیل با ضخامت 5 میلی متر 1
PSK کیت پیچ (شامل پیچ و مغزی های آلنی استیل M4 و M6 پر استفاده به همراه واشر و آچار آلن) 1
باریکه شکن 2
آینه اپتیکی 2
لنزهای اپتیکی 2