قیمت و مشخصات میزهای اپتیکی با پایه ثابت و پنوماتیک

ابعاد میز (cm) جنس رویه ضخامت رویه قیمت با پایه ثابت قیمت با پایه پنوماتیک
10*100*50 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید -
10*100*75 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید -
10*100*100 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید تماس بگیرید
10*125*75 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید تماس بگیرید
10*125*100 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید تماس بگیرید
20*200*100 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید تماس بگیرید
20*250*125 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید تماس بگیرید
30*300*150 استیل مغناطیسی 5 میلی متر تماس بگیرید تماس بگیرید

آشنایی با میزهای اپتیکی

میزهای اپتیکی یکی از اساسی ترین نیازهای آزمایشگاه های تحقیقاتی در زمینه اپتیک، فوتونیک و لیزر هستند. میزهای اپتیکی در تمام آزمایشگاه ها یافت می شوند و اغلب آزمایشات بر روی آن ها انجام می گیرند.
میزهای اپتیکی دارای دو نقش کلیدی هستند: اول اینکه آن ها سطحی صاف و یکنواخت جهت نصب قطعات و دستگاه ها را فراهم می کنند و دوم آنکه این قطعات و دستگاه ها را از ارتعاشات وارده از محیط اطراف ایزوله می سازند.

بر روی اکثر میزهای متداول آرایه ای از سوراخ های M6 به فاصله ی 25 میلیمتر از یکدیگر قرار دارد. میزهایی با استاندارد سلطنتی (imperial) هم در بازار موجود هستند که فواصل بین سوراخ ها در آن ها برابر 1 اینچ است. اکیدا توصیه می شود که از یک نوع استاندارد برای تمام قطعات و دستگاه ها در آزمایشگاه خود استفاده نمایید زیرا عدم انطباق سیستم های متریک و سلطنتی بسیار دردسر ساز هستند.

میز اپتیکی

ایزولاسیون به وسیله فنر هوا

ساده ترین و موفق ترین پایه های میزهای اپتیکی از سیستم فنر هوا بهره می برند. یک سیستم فنر هوای ساده با قرار دادن یک دیسک صلب، که تنها اجازه ی تغییر مکان عمودی را می دهد، بر روی یک مخزن هوای تغییر شکل پذیر ساخته می شود. یک جسم سنگین با قرار گرفتن بر روی دیسک صلب، توسط انبساط و انقباض مخزن هوا از کف زمین ایزوله می شود.
اگر نیروی اعمال شده بر روی این پایه ها تغییر کند و فشار هوای مخزن جهت ثابت نگه داشتن ارتفاع تنظیم گردد، فرکانس رزونانس سیستم ثابت باقی می ماند که جهت طراحی میزهای اپتیکی بسیار حائز اهمیت است.

این پایه ها با وجود اینکه برای محیط های کم ارتعاش یا جهت استفاده در آزمایشاتی با حساسیت اندک بسیار مناسب هستند، اما نمیتوانند ایزولاسیون مورد نیاز در آزمایشات حساس را فراهم سازند و همچنین جهت کاهش ارتعاشات افقی ناکارآمد هستند.

ایزولاسیون به وسیله فنر هوا

پایه های میز اپتیکی صلب

این پایه ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که نیازی به ایزوله کردن میز از ارتعاشات محیط اطراف وجود نداشته باشد.
مشخصات این نوع از پایه ها عبارت است از: پایداری افقی و عمودی قابل توجه، ظرفیت تحمل بار بالا، توانایی تنظیم ارتفاع هر پایه به صورت مجزا.

پایه های میز اپتیکی صلب

پایه های میز اپتیکی غیر فعال

پایه های غیر فعال زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که میز اپتیکی در محیطی با حداقل ارتعاشات قرار داشته باشد. مخزن هوای تغییر شکل پذیر در پایه های غیر فعال جهت ایزوله کردن میز اپتیکی از ارتعاشات از جانب زمین با فرکانس 10 تا 50 هرتز مورد استفاده قرار می گیرد.
مشخصات این نوع از پایه ها عبارت است از: ایزوله کردن ساده و موثر میز اپتیکی از ارتعاشات عمودی، پایداری عمودی و افقی فوق العاده و ایجاد فشار ساده ( عدم نیاز به منبع ثابتی از هوای فشرده).
فشار هوای ایزولاتور در این پایه ها می تواند توسط والف تعبیه شده در کنار هر پایه تنظیم شود.

پایه های میز اپتیکی غیر فعال

پایه های میز اپتیکی فعال

پایه های اپتیکی فعال که به تغذیه ی ثابتی از گاز فشرده نیازمندند، باید در آزمایشات حساس و همچنین در محیط هایی که ارتعاشات به میزان قابل توجهی حضور دارند مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال اگر آزمایشی در طبقات بالایی یک ساختمان انجام شود، به علت نوسانات ساختمان، ارتعاشات افقی و عمودی به سیستم وارد می شود.  پایه های فعال به وسیله ی یک طراحی مخزن دوتایی، که در آن جریان هوای بین دو مخزن به علت اندازه روزنه ارتباطی دو مخزن محدود است، ازتعاشات عمودی را میرا می سازند. بر خلاف پایه های صلب و غیر فعال، پایه های فعال شامل یک مکانیزم میراسازی افقی نیز هستند. به علاوه، پایه های فعال دارای خاصیت خود ترازی هم هستند.

مشخصات این نوع از پایه ها عبارت است از: ایزولاسیون برتر ارتعاشات افقی و عمودی، پایداری عمودی و افقی فوق العاده و خودترازی.
یک پیستون که در تماس با کف میز اپتیکی است، به مخزن هوایی بالایی متصل شده است. استفاده از دیافراگم لاستیکی در این پیستون باعث جابجایی بدون اصطکاک پیستون در راستای قائم و جلوگیری از جابجایی افقی می شود. حرکت زمین یا روی میز، هوا را وادار به جابجایی از طریق یک میرا ساز با مقاومت بالا از یک مخزن به مخزن دیگر می کند. این مقاومت در برابر جریان هوا باعث میرا شدن حرکت نوسانی بین کف زمین و میز می شود.

پایه های میز اپتیکی فعال

در تصویر زیر چیدمان تحریک هیگز در دمایی نزدیک صفر مطلق بر روی یک میز اپتیکی نمایش داده شده است.

میز اپتیکی اپتومکانیک

 

میزهای اپتیکی با پایه ثابت و پنوماتیک

شرکت پلاریتک تولید کننده طیف وسیعی از میزهای اپتیکی، پایه های میز اپتیکی ثابت و پنوماتیک و بردبوردهای اپتیکی است. میزهای اپتیکی پلاریتک در 5 سایز استاندارد 100*50، 100*100، 200*100، 250*125 و 300*150 سانتی متر قابل ارائه می باشند. سطح رویی میزهای اپتیکی از جنس استیل (مغناطیسی و یا غیر مغناطیسی بنا به انتخاب خریدار) و به قطر 5 میلی متر ساخته می شود. در داخل بنچ اپتیکی، جهت میراسازی ارتعاشات وارد شده از کف، ساختارهای لانه زنبوری قرار گرفته است. پایه های میزهای اپتیکی در دو نوع ثابت و پنوماتیک قابل انتخاب هستند.

میزهای اپتیکی با قابلیت تنظیم ارتفاع هوشمند

یکی از مشکلات میزهای پنوماتیک داخلی، عدم امکان تنظیم ارتفاع میز پس از قرار دادن اجسام سنگین بر روی آن است. در این میزها، با قرار دادن هر جسمی بر روی میز، تعادل و تراز بودن میز دچار مشکل می شود و سطح بنچ اپتیکی دیگر به حالت اول باز نمی گردد. میزهای اپتیکی شرکت پلاریتک با بهره مندی از مکانیزم تنظیم ارتفاع خودکار، این نقیصه را به طور کامل بر طرف کرده اند. در این میزها، پس از تنظیم ارتفاع نهایی، قرار گرفتن هر جسمی (چه اجسام سنگین و چه اجسام سبک) باعث تغییر ارتفاع کوتاه مدت میز می شود، و پس از مدت کوتاهی میز دقیقا به ارتفاع قبلی خود باز می گردد. این مکانیزم تنها در میزهای گران قیمت شرکت های بین المللی نظیر Newport قابل مشاهده است. 

 Untitled

نصب میزهای اپتیکی پنوماتیک

به دلیل پیچیدگی ساخت و نصب میزهای اپتیکی با پایه های پنوماتیک، شرکت پلاریتک فرآیند نصب این نوع از میزها را به صورت رایگان برای خریداران گرامی انجام می دهد. فرآیند نصب شامل اتصال هر پایه به میکروسوییچ حساس به تغییر ارتفاع و همچنین اتصال صحیح پایه ها به پمپ هوا می باشد. همچنین موقعیت یابی صحیح پایه ها جهت توزیع وزن مناسب بنچ اپتیکی بر روی هر پایه در فرآیند نصب مورد توجه قرار می گیرد. ضمانت بهترین قیمت و تضمین برترین کیفیت، تعهد شرکت پلاریتک به مشتریانی است که با اعتماد به این شرکت، در راستای تقویت تولید کننده کالای با کیفیت داخلی قدم برمی دارند.

 

نمونه میز اپتیکی پنوماتیک ضد ارتعاش نصب شده جهت قرارگیری دستگاه لیتوگرافی لیزری بر روی آن
نمونه میز اپتیکی پنوماتیک ضد ارتعاش نصب شده جهت قرارگیری دستگاه لیتوگرافی لیزری بر روی آن
   

محصولات مرتبط

بردبورد اپتیکی

جک های آزمایشگاهی